SILVER OCH METALL / Koppar, Mässing & Tenn / Bägare 5806056
*
nr 580 6056
Bägare
2 st, tenn och nysilver, Stockholmsutställningen 1930, Lewrenz fällkniv som dekor, höjd 6, 5 cm
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:37:44
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/4 18:32:45
1
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare koppar tenn och nysilver
-
6092 Hänkelskål
Firma Svenskt Tenn, cecelerad dekor, tenn. Bredd: ..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:53
*
Bägare
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6056
Bägare
2 st, tenn och nysilver, Stockholmsutställningen 1930, Lewrenz fällkniv som dekor, höjd 6, 5 cm
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/4 18:32:45 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare koppar tenn och nysilver
-
6092 Hänkelskål
Firma Svenskt Tenn, cecelerad dekor, tenn. Bredd: ..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:53